Öneriler

Hallak Nedir? Kimdir?

By 10 Kasım 2019 No Comments

Hallak Hakkında

Hallak, aslen arapça kökenli bir kelime olup “berber” anlamına gelmektedir.

Hallak, 1 Nisan 2017’de tek başına başladığı bu yolda, küçük bir mutfak atölyesinde; hem yaşayıp hem üreterek insan berberi oluşumuna adım attı.

Konseptini, devraldığı mutfak atölyesinin dekorunda küçük değişiklikler yaparak oluşturması insanların dikkatini çekmesine yol açtı. Kimmiş neymiş bu İnsan berberi, sorusu hızla yayıldı. Şuan bu yazıyı okuyor olmanız belki bizi tanımanız adına atılmış güzel bir başlangıçtır.

Gerek konseptin mutfak olması gerekse “Hallak İnsan berberi” ismi, bu zamana kadar alışılagelmişin dışındaydı. İçerden çıkan zanaat sosyal medya aracılığıyla insanlara ulaştı.

Hallak, sosyal medyadan ulaştığı kitleye canlı yayınlarda saç kesip paylaşımlarıyla insanlara ilham kaynağı oldu. Karşılıklı olarak etkileşim halinde olduğu insanlara “İzleyiciler” dedi.

Peki seyyahlık nasıl başladı?

Hallak, Türkiye’de belki de dünyada eşi benzeri olmayan seyyah berberlik fikrine öncülük edip bütün ekibini yanına alarak tüm Türkiye’de, insan ayırt etmeden, tarzını kitlelere ulaştırmayı amaç edinmiştir.

Laper, kesim ve renklendirme modellerini, Türkiye’de dolaştırmak, yaymak düşüncesiyle bu yola adım atan Hallak, oturduğu yerden belli bir kitleye hitap etmektense insanların yaşadıkları yerlere giderek onlara, saçlarına ve hayatlarına dokunmaktadır. O havanın kokusunu almak, insanlara dokunduktan sonraki etkiyi hissetmek iki tarafı da beslediğine inanıyor. Böylece karşılıklı olarak öğrenim sağlanarak ortaya bir zanaat çıkarılıyor.

Laper, kesim, lokal boya ana üçgeninden oluşan iş kalemleriyle karmaşadan uzak minimalist bir yaklaşımı benimsemekte ve faaliyetlerini bu ana alanlarda geliştirmeye devam etmektedir.

Toplumun, Hallak tarzını yavaş yavaş ayırt etmeye başlamasıyla birlikte bunu tüm Türkiye’ye yayma fikri, Türkiye’nin illerinde izleyici kitlesinin Hallak adını farketmelerini sağlamaktadır.

Bu imzayı taşımak ve insanların farkındalığını görmek, her iki tarafa da istediğini veriyor, güzel hissettiriyor. Türkiye’deki bu birikim ve enerjileri toplamak Hallak ve ekibini yeni yollara, yeni hikayelere ve yeni insanlara taşımaktadır.

Tasarımlarını ülkede hiç akla gelmeyecek kitlelere ulaştırarak, insanların sadece sosyal medyadan gördükleri ve hayal ettikleri saçları, gerçeğe dönüştürüyor. Bu dönüşümle insanların kendi içinde hissettikleri o kişiyi bulduklarını da görmektedir.

Hkayesinin başladığı mutfak atölyesi konseptli küçük dükkan, bir sene içerisinde; köşede yemekhane ve biraz ilerde boyahane dahil olmak üzere aynı sokakta üç ayrı dükkan şeklinde ilerledi.

Şimdi eski dükkanının bir alt sokağında, kollektif düşünceleri de içinde barındıran, sanat ve zanaat atölyesinde faaliyetlerine devam ediyor… Şehir tarzı saç stillerini, tüm Türkiye’ye ulaştırıyor…

Muadillerinin olması kaçınılmaz olan berberlik zanaatine, kendine has tarzıyla öncülük etmekten ve bu fikri Türkiye’ye yaymaktan da bir hayli keyif almaktadır.

Hallak Türkiye’de berberlik zanaatine yeni bir bakış açısı getirerek sektöre yön veren ilk seyyah berberdir.

Fikirleriyle yenilenen ve kendilerine yeni yollar çizen meslektaşlarına, kendilerine özgü ve doğal olmanın yaptığı işe vereceği ilhamı da vurgulamaktan kaçınmıyor. Aksi halde bir tarz, düşünce veya konsept kopyalamak kadar kolay bir şey yoktur. Orijinal fikirler her zaman desteğe açık olacaktır.

Leave a Reply